Ministerka hospodárstva Denisa Saková dnes na konferencii JADRO – energetická budúcnosť Slovenska odprezentovala harmonogram krokov, ktoré budú predchádzať výstavbe nového bloku za najmenej desať miliárd eur.
V júni budúceho roka by mali úrady podľa šéfky rezortu hospodárstva spustiť verejné obstarávanie na jadrovú elektráreň s výkonom 1200 MWh, ktorá bude plne v rukách štátu. V roku 2027 chce mať vláda dohodnutú zmluvu s dodávateľom jadrovej elektrárne. Výstavba by sa mala začať v roku 2032, v roku 2038 je naplánované navezenie jadrového paliva a v roku 2040 spustenie prevádzky novej jadrovej elektrárne.
„Dnes odhadujeme celkové náklady na desať miliárd, ale každým rokom stúpajú o osem až desať percent, takže sa musíme ponáhľať,“ dodala ministerka Saková. Vláda musí navyše v nasledujúcich rokoch realizovať úsporné opatrenia pre zlý stav verejných financií.
Čas na hľadanie spôsobu financovania
„Spôsob financovania sa bude schvaľovať v najbližších mesiacoch. Keď Slovenské elektrárne začali stavať tretí a štvrtý blok Mochoviec, spôsob financovania kreovali rok a pol až dva roky. My si na toto dávame rovnaký čas,“ uviedla pre Forbes ministerka Denisa Saková.
Do úvahy podľa nej pripadá financovanie zo štátneho rozpočtu Slovenska, z prostriedkov štátnych rozpočtov iných krajín, z prostriedkov súkromného kapitálu alebo hybridný model financovania. „Bude záležať aj na tom, či a aké prostriedky bude mať konkrétny zhotoviteľ jadrovej elektrárne, ktorými by nám pomohol túto výstavbu financovať,“ dodala.
„K dispozícii sú rôzne modely financovania, verím, že vláda vyberie ten najvhodnejší, ktorý zabezpečí realizovateľnosť projektu a prinesie akceptovateľnú koncovú cenu pre priemysel aj obyvateľstvo,“ dodal šéf Jadrovej energetickej spoločnosti Tomáš Vavruška. Odkázal pritom napríklad na financovanie elektrárne Paks s cenovkou 12 miliárd eur v susednom Maďarsku, ktorú financuje Ruská federácia medzivládnym úverom vo výške desať miliárd eur, či kombinované financovanie zo strany francúzskeho zhotoviteľa Electricité de France a čínskej spoločnosti China General Nuclear, ktoré si v roku 2016 vybrala britská vláda pri výstavbe jadrovej elektrárne Hinkley Point.
Energetický analytik Ján Pišta zo spoločnosti JPX považuje zámer vybudovať nový jadrový blok za správny. „Treba si uvedomiť, že v čase dokončovania výstavby tohto nového bloku zhruba v polovici tohto storočia budeme odstavovať staré bloky, ktorým bude končiť životnosť,“ uviedol. Upozorňuje však, že vláda by mala nastaviť financovanie investície tak, aby sa na to nemuseli skladať odberatelia elektrickej energie v špeciálnych poplatkoch, ako sa to stalo napríklad v prípade podpory výroby fotovoltaickej energie v čase prvej vlády Roberta Fica.
Kľúčovým problémom, ktorý vláda bude riešiť, je nedostatok kvalifikovaných odborníkov, ktorých si vyžiada výstavba a neskôr prevádzka novej jadrovej elektrárne. Jadrovú elektráreň totiž stavia nielen Maďarsko, ale výstavbu plánujú aj ďalšie susedné krajiny – Poľsko a Česká republika. Odborníci sa zhodujú, že tento súbeh vyvolá obrovský nápor na úzko špecializovaných ľudí a firmy z odvetvia jadrovej energetiky.
Ambiciózne plány
„Termíny sme nastavili tak ambiciózne preto, aby sa nám nepredražovala výstavba, ale zároveň aj z toho dôvodu, aby sme si udržali tím, ktorý momentálne pracuje na treťom bloku a dostavbe štvrtého bloku v Mochovciach, a kontinuálne ho preniesli do výstavby nového jadrového bloku na Slovensku,“ dodala ministerka Saková.
Ľudí potrebných na prevádzku nových blokov by mal podľa nej pomôcť zabezpečiť nový štipendijný program ministerstva školstva. Ten študentom vybraných technických smerov, ktoré sa dohodnú na spolupráci s podnikateľským sektorom a akademickou obcou, umožní čerpať štipendium do výšky 18-tisíc eur. „Myslím, že je to dostatočne motivujúci finančný balíček, aby sme formovali školstvo na produkciu ľudí, ktorých potrebujeme v privátnom sektore vrátane oblasti jadrovej energetiky,” dodala ministerka Saková pre Forbes.
Podporu výstavbe novej elektrárne prejavil na dnešnej konferencii JADRO aj prezident Asociácie pre priemysel a dopravu Alexej Beljajev. „Oceňujeme rozhodnutie vlády postaviť nový jadrový blok, je to strategické a múdre rozhodnutie. Bez reformy školstva, ktorá prinesie dostatok absolventov s technickým vzdelaním sa však nedokážeme pohnúť dopredu, v tomto sme priemyselníci zo všetkých odvetví ekonomiky na jednej lodi,“ uviedol.
Článok prevzatý z Forbes.sk.