Minuloročná energetická kríza ukázala, aké veľké problémy môžu drahé energie spôsobiť firmám. Mnohé sa v minulosti spoliehali na lacnú elektrinu či plyn, a preto si nákupy nechávali až na poslednú chvíľu. Neobozretní hráči sa preto pri následnom zdražovaní popálili, keďže im nič iné nezostávalo, len zostať počas roka na nestabilných spotových cenách.
Tie sa doslova menili zo dňa na deň, čo výrazne ovplyvňovalo ich hospodárenie. Energie však už momentálne nie sú až takým strašiakom ako počas vlaňajška. Firmy tak majú niekoľko možností, ako nakupovať elektrinu či plyn na budúci rok. Zabezpečovanie energií je pre firmy kľúčové. Ak si nakúpia drahé energie, stúpnu im náklady, ktoré následne premietnu aj do cien výrobkov. Čo je jedným z motorov inflácie a doplatia na to zákazníci pri pultoch obchodoch.
Potrebujú dostatok financií
Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy, potvrdzuje, že gro podnikov už má zakontrahované dodávky elektrickej energie, aj keď za vyššie ceny ako v minulosti. Súhlasí, že následne sa to odzrkadľuje v konečných cenách pre spotrebiteľov.
Približuje, že pri tvorbe svojich nákupov na budúci rok zohľadňujú celý rad faktorov. „Vrátane prognóz trhu, finančnej situácie podniku, obchodných plánov a s nimi spojených budúcich potrieb,“ dodal. Lasz potvrdzuje, že niektoré firmy sa rozhodli kúpiť energiu v optimálnom čase, iné rozdeľujú nákupy do viacerých časových období.
Vysvetľuje, že spoločnosti, ktoré očakávajú pokles cien energií na trhoch alebo majú dostatok finančných rezerv, sa rozhodujú práve pre spotový trh. Ten dokáže byť v jednom momente výhodný, ale o pár týždňov sa situácia dokáže otočiť v neprospech.
Celý článok na HNonline.sk.