Ako sa stať členom?

Rok 2008 sa niesol v znamení hospodárskej krízy. Ekonomika sa prepadávala a firmy museli prepúšťať či dokonca zatvárať svoje brány.

Krízové obdobie pocítili vtedy aj v Piešťanoch. Americký výrobca polovodičov ON Semiconductor oznámil, že v kúpeľnom meste zatvorí svoje dve výrobné prevádzky.

Američania robili polovodiče v Piešťanoch už od roku 1999, pričom nadviazali na tradíciu bývalého štátneho podniku Tesla. Práve čipy sú kľúčovým komponentom tohto storočia. Hoci ide o mikro zariadenia, uplatnenia nachádzajú v širokom odvetví od automobilov až po moderné telefóny.

Na Slovensku pôsobia firmy, ktoré polovodiče u nás „kreslia“. To znamená, že zariadenia navrhujú či vyvíjajú. Následná výroba už prebieha za našimi hranicami.

Príkladom sú ázijské krajiny ako Taiwan, Japonsko či Spojené štáty. Nakopnúť domácich hráčov má aktuálne 10-miliónová finančná injekcia, ktorá prišla cez rezort hospodárstva Denisy Sakovej.

Podľa údajov z Asociácie priemyselných zväzov a dopravy, pôsobí u nás približne 30 až 40 firiem, ktoré podnikajú v oblasti polovodičov či mikroelektroniky.

Okrem Continium Technologies či Bizzcomu sú to napríklad Semikron-Danfoss či Delta-Eltek alebo NES Nová Dubnica.

Na Slovensku možno nemáme podmienky ani ambíciu budovať fabriky na výrobu samotných čipov, ktoré vyžadujú veľké množstvo elektrickej energie a čistej vody. Avšak, môžeme sa zamerať na dizajn špecializovaných mikročipov,“ hovorí Andrej Lasz, generálny sekretár spomínanej asociácie.

Poukazuje, že v našej krajine môžeme využívať kvalitné pracoviská v SAV a Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.

Celý článok na HNonline.sk.

Scroll top