Ako sa stať členom?

Priemyselná výroba, ktorá je najväčším zamestnávateľom v krajine, zaznamenala druhý najvyšší nárast miezd medzi všetkými sledovanými odvetviami.

Priemysel je nosným pilierom našej ekonomiky a odvetvie, ktoré zamestnávajú najviac ľudí na Slovensku. Dôležitosť tohto sektora sa v druhom polroku tohto roka odrazilo aj na rastúcich platoch. V priemyselnej výrobe po oblasti vzdelávania zárobky stúpali druhým najrýchlejším tempom, a to tak v nominálnom, ako aj v reálnom vyjadrení.

V prípade priemernej mzdy došlo síce k spomaleniu oproti silnému prvému kvartálu z 10,8 na 9,3 percenta, ide však stále o solídny výsledok. Hrubý plat pracujúcich v priemyselnej výrobe sa zvýšil na 1 633 eur, pričom reálne mzdy im vzrástli o 7,1 percenta.

Napnutý trh práce aj obavy z toho, čo prinesie vláda

Priemyselné odvetvia ako výroba, strojárstvo či automobilový priemysel dlhodobo čelia nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. To môže byť podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení hlavným dôvodom, ktorý núti firmy zvyšovať mzdy, aby prilákali, prípadne si udržali potrebných zamestnancov.

„Podnikateľské prostredie na Slovensku je v súčasnosti v napätí, aké opatrenia vláda zavedie v rámci konsolidácie verejných financií. Firmy sprevádzajú rastúce obavy z pripravovaných zmien, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť ich činnosť. V nadchádzajúcom období preto skôr očakávame útlm a opatrnosť v raste platov, keďže predpokladáme, že nové konsolidačné opatrenia sa určite výrazne dotknú aj rozpočtu zamestnávateľov,“ uviedla tlačová hovorkyňa asociácie Miriam Filová.

Optimistickejší výhľad má Asociácia priemyselných zväzov a dopravy. „Pokiaľ ide o ďalší vývoj, očakávame, že mzdy v priemysle budú aj naďalej rásť nadpriemerný tempom,“ hovorí generálny sekretár asociácie Andrej Lasz.

Okrem spomínaného akútneho nedostatku pracovníkov v priemysle, ktorý vytvára tlak na zvyšovanie zárobkov, spomína aj ďalší faktor, vďaka ktorému sa zamestnancom plnia peňaženky viac. Je ním uzatváranie nových kolektívnych zmlúv, ktoré vznikali v čase energetickej krízy a vrcholiaceho rastu inflácie. „Tieto zmluvy obsahujú mechanizmy na postupné zvyšovanie miezd s cieľom kompenzovať zamestnancom straty na čistom príjme spôsobené infláciou,“ dodal Lasz.

Pokračovanie článku na HNonline.sk.

Scroll top