Najskôr treba drahé energie zaplatiť, až potom s nimi štát firmám pomôže. Ministerstvo hospodárstva spustilo dve nové výzvy na kompenzácie vysokých cien energií, pričom cenový strop nechal na úrovni z minulého roka. Podnikatelia môžu žiadať o kompenzácie za prvé tri mesiace tohto roka až do 30. júna tohto roka, subjekty verejnej správy za celý rok 2023 až do februára 2024.
Minister hospodárstva Karel Hirman však otvorene povedal, že pomoc s energiami nakoniec zaplatia firmy. „Čím viac peňazí minie štát na pomoc s energiami, tým viac sa to premieta do deficitného rozpočtu. V budúcich rokoch bude treba do štátnej kasy peniaze vrátiť. Je pritom jedno, kto bude vo vláde, taký je princíp. Dlh sa bude vracať z daní a poplatkov firiem a podnikateľov, takže tie sa budú zvyšovať,“ spresnil pre TA3.
Od podnikateľov zaznievajú aj hlasy, či by štát nemohol cenový strop znížiť, prípadne či by mohol byť pohyblivý. Väčšina priemyselných podnikov po 1. januári 2023 nemá dohodnuté žiadne pevné ceny a elektrinu nakupujú na spote.
„Z hľadiska aktuálnych spotových cien však vidíme, že štátom zastropovaná cena je nastavená príliš vysoko, čo sa pravdepodobne odrazí na celkovom počte oprávnených žiadateľov,“ vyjadruje obavy generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.
Problémom je aj nerovnovážne nastavenie podmienok na Slovensku v porovnaní s okolitým štátmi. Ak podniky majú zastropovanú cenu komodity na 199 eurách za MWh s poplatkami zhruba na 280 eurách, ale nemecké firmy budú platiť za rovnaké množstvo energie 148 eur za MWh, podmienky sú dosť odlišné.
„Slovenskí výrobcovia prestávajú byť konkurencieschopní. Neporovnávame sa pritom len s Nemeckom. Ceny energií majú firmy nižšie aj v Rakúsku, Česku a ďalších krajinách,“ tvrdí A. Lasz.
Celý článok nájdete na TREND.sk.