Medzi vinármi v susednom Česku minulý týždeň panovalo napätie. Do pozoru ich postavil vládny návrh na zrušenie nulovej sadzby dane na tiché vína. Toto opatrenie si nakoniec v parlamente nenašlo dostatočnú podporu a vinári si mohli vydýchnuť. Podobný nápad si pamätá aj Slovensko. Naposledy sa spomínal pri potrebe konsolidácie verejných financií v roku 2011. So zámerom zaviesť spotrebnú daň na tiché víno vtedy prišiel minister financií Ivan Mikloš. Do štátneho rozpočtu to malo preniesť 20 miliónov eur a liter moku mal zdražieť asi o 40 centov. Predstava podobne ako v Česku neprešla.
V hre je víno aj rušenie dotácií
Slovensko sa však k nej najnovšie vracia. Opatrenie sa objavilo v Programe stability Slovenska pre roky 2023 až 2026, ktorý vláda schválila koncom apríla. Tento dokument je zároveň určitým odkazom pôvodných ministrov pre nový úradnícky kabinet Ľudovíta Ódora. Ten sa ihneď po vymenovaní prihlásil k zámeru ozdraviť verejné financie. Ódorova garnitúra chce pre vládu, ktorá vzíde so septembrových volieb, pripraviť zodpovednejší rozpočet na budúci rok. Aby sa neprimerane nezvyšoval dlh, deficit by mal klesnúť z tohtoročných šesť percent HDP na tri. To si vyžaduje škrty za miliardu eur. Expremiér Eduard Heger nechal na stole časť navrhovaných opatrení. A to zrušenie 40-miliónovej dotácie pre energeticky náročné top fabriky, úspory pre potravinárov a tiež zdanenie vína.
Väčšina neefektívnych dotácií bola identifikovaná v oblasti energetiky. Konkrétne ide o schémy podpory výroby elektriny z domáceho uhlia, kde by rozpočet mohol ročne ušetriť 117 miliónov, fakultatívne oslobodenia z energetických daní v hodnote 61 miliónov eur a kompenzácie tarify podnikom za prevádzkovanie systému, čo by predstavovalo úsporu 40 miliónov eur.
„Tarifa za prevádzkovanie systému sa už dnes neodvádza plošne, zaviedol sa systém pásmovej TPS. Podniky s vysokou TPS kompenzuje už samotné pásmo, ktoré im poplatky znižuje a podniky tak platia menej,“ vysvetlil generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.
Dodal, že aj z tohto dôvodu pôvodná dotačná schéma kompenzujúca výšku zaplatenej TPS v podstate stratila svoje pôvodné opodstatnenie a bude potrebné ju revidovať. V tomto procese chce byť APZD intenzívne prítomná.
Celý článok na HNonline.sk.