Ako sa stať členom?

Český premiér Petr Fiala pri oznamovaní výsledku súťaže garantoval, že na zákazke sa budú zo 60 percent podieľať české firmy. Kúsok z „koláča“ by si mohli odkrojiť aj slovenské firmy.

V týchto dňoch sa v susednom Česku rozhodlo, kto postaví najdrahší projekt v histórii krajiny. Reč je o dvoch blokoch atómovej elektrárne Dukovany. Cena za jeden reaktor sa má pohybovať na úrovni 7,9 miliardy eur. Tamojší kabinet dlhšie posudzoval, kto jadrové bloky nakoniec bude montovať.

Záujem mali Američania z Westinghousu, tých však medzitým vylúčili. Ponuku dali aj Francúzi z EDF, za ktorých v Prahe loboval aj prezident Emmanuel Macron , a v našich podmienkach menej známi Kórejčania zo spoločnosti KNHP.

Atómku bude nakoniec stavať posledná menovaná kórejská KNHP, keďže podľa vlády predložila najlepšiu ponuku. Stavba elektrárne je rozsiahly projekt, ktorý vyžaduje spoluprácu ďalších stoviek, ak nie tisícok firiem.

Český premiér Petr Fiala pri oznamovaní výsledku súťaže garantoval, že na zákazke sa budú zo 60 percent podieľať české firmy. Kúsok z „koláča“ by si mohli odkrojiť aj slovenské firmy. Prví slovenskí hráči potvrdili pre HN, že o Dukovany majú záujem.

Dvaja veľkí hráči

Slovensko a Česko sú z hľadiska jadra silný región. V lokalite je dosť spoločností, ktoré sa môžu podieľať na výstavbe nových blokov.

Slovensko má výhodu, že s jadrom máme dlhoročné skúsenosti. V 70. rokoch sa dokončil blok v Jaslovských Bohuniciach a v 80. rokoch aj zvyšné tri. V nasledujúcom desaťročí sa spustili zase prvé dva reaktory v Mochovciach. Vlani sa napokon rozbehol aj mochovský tretí reaktor a štvrtý by mal podľa prognóz začať vyrábať elektrinu budúci rok.

Na Bohuniciach a Mochovciach tak získali slovenské firmy zručnosti a tie by chceli pretaviť aj do tendrov na české Dukovany. Prvý reaktor by sa mal začať stavať v roku 2029 a do skúšobnej prevádzky by mal ísť v roku 2036. Výkon by mal dosiahnuť 1 050 megawattov. Na ilustráciu, Mochovce 3 majú výkon 471 megawattov.

Čo sa týka tendra na Dukovany 5, tak nečakáme až na výsledok, ale aktívne robíme obchodnú činnosť. Česko je totiž pre oboch uchádzačov v súťaži, EDF a KHNP, pomerne novým regiónom, preto sa tu už dlhšie snažia vybudovať vlastný dodávateľský reťazec,“ povedal ešte pred vyhlásením výsledku pre HN Peter Spilý, člen manažmentu PPA Energo.

Firma patrila v Mochovciach medzi hlavných dodávateľov. Na atómke robili rozsiahle elektrotechnické práce. Príkladom je aj odstraňovanie zle položených káblov, ktoré tam zanechala predchádzajúca firma.

Garancia pre české firmy

V prípade nášho úspechu a získania zásadnejšieho rozsahu prác pri výstavbe piateho bloku v Dukovanoch by sme sústredili kapacity najmä tam, keďže český trh je nám prirodzene blízky,“ dodal Spilý.

Ďalším dodávateľom na Mochovce je aj trnavská firma VUJE. Tá sa okrem iného podieľa aj na vyraďovaní odstavenej atómky V1 v Bohuniciach. Firma preto na základe ich histórie potvrdila pre HN, že majú o český tender záujem a sú aktívni. „Zvyšok ukážu rokovania,“ skonštatovali.

Odborník vysvetľuje, že pri takýchto rozsiahlych projektoch je bežné, že subdodávatelia pochádzajú z okruhu do 500 kilometrov. Preto je podľa generálneho sekretára Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andreja Lasza tento investičný zámer zaujímavý aj pre slovenské firmy.

Voľný trh umožňuje našim subjektom aktívne sa uchádzať o zákazky a profitovať z tohto veľkého projektu,“ doplnil.

Pokračovanie článku na HNonline.sk.

Scroll top