Agregačný blok zahŕňa deväť bioplynových staníc (BPS) so 16 kogeneračnými jednotkami, ktoré sa nachádzajú na území troch slovenských distribučných spoločností. Celkový inštalovaný výkon tohto bloku je 8,25 MW, čo z neho robí najväčší agregačný blok z BPS na Slovensku a jeden z prvých nezávislých agregačných blokov v krajine.
„Certifikácia podporných služieb si vyžiadala riešenie náročných technických a technologických aspektov, vrátane koordinácie výroby, vlastnej spotreby a prevádzky viacerých zdrojov v rámci jedného bloku,” hovorí predseda Slovenskej bioplynovej asociácie Vladimír Šošovička. Podľa Šošovičku bioplynové stanice poskytovaním flexibility prispejú k zlepšeniu stability prenosovej sústavy. Projekt podporuje rozvoj OZE a prináša nové príjmy zapojeným zdrojom. Pre bioplynové stanice navyše otvára cestu k nahradeniu časti výnosov stratených po ukončení podpory formou výkupných taríf alebo doplatkov.
„Tento projekt je skvelým príkladom toho, ako môže spolupráca medzi technologickými spoločnosťami, výrobcami obnoviteľnej energie a prevádzkovateľom distribučnej siete vytvoriť inovatívne riešenia, ktoré prinášajú konkrétne benefity pre celú ekonomiku,” približuje Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy. Zároveň dodáva, že podobné projekty posúvajú Slovensko bližšie k udržateľnej energetickej budúcnosti.
Čo sú podporné služby?
Podporné služby slúžia na stabilizáciu a vyvažovanie elektrizačnej sústavy. Prostredníctvom týchto služieb zdroje energie prispievajú k udržaniu rovnováhy medzi výrobou a spotrebou elektrickej energie v reálnom čase. aFRR je jednou z najdôležitejších podporných služieb, ktorá zabezpečuje automatickú reguláciu frekvencie v elektrizačnej sústave.
Projekt agregácie BPS by nebolo možné realizovať bez podpory kľúčových partnerov. Vďaka spolupráci spoločností ISDD, ktorá vytvorila potrebnú integračnú platformu, T-Industry, ktorá zastrešila hardvérovú integráciu, Ipesoft, ktorý sa podieľal na certifikácii a nastavovaní agregačného bloku a samotného agregátora – spoločnosti GreenBat. Významnou mierou k nemu prispela aj Slovenská bioplynová asociácia, ktorá zohrala dôležitú úlohu v koordinácii a zdieľaní technologických informácií o špecifikách bioplynových staníc.
Zapojenie do podobných projektov môže byť aj pre ostatných výrobcov s flexibilnými zdrojmi zaujímavou príležitosťou, ako naplno využiť svoje kapacity a podporiť rozvoj udržateľnej energetiky.
Zdroj: SBA