Ako sa stať členom?

Každý rok mizne z pracovného trhu 25-tisíc Slovákov. Problémy hlási automobilový priemysel, potravinársky sektor či strojárstvo. V poslednom roku sa k nim pridal elektrotechnický sektor, počas posledných mesiacov evidujú personálne agentúry aj ťažkosti pri obsadzovaní pozícií technológov, konštruktérov a projektových manažérov výroby.

Slabá atraktivita

No nemôže za to len nepriaznivá demografická situácia. Príčin je viac a identifikovať ich nie je príliš zložité.

„V priemysle je najväčší dopyt po operátoroch výroby, kde evidujeme takmer 17-tisíc voľných miest. V kamiónovej doprave chýba takmer 16-tisíc vodičov,“ približuje generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) Andrej Lasz. Situácia je napätá aj z pohľadu nákladných železničných dopravcov, ktorým chýba približne 170 rušňovodičov. Nedostatkové sú i povolania vozmajstra, výpravcu či signalistu.

Ťažké náborové časy zažíva aj celé potravinárstvo, najmä na západnom Slovensku. V tomto regióne čelí potravinársky sektor zvýšenej konkurencii iných priemyselných odvetví a služieb. Pracovné pozície v potravinárstve a poľnohospodárstve nie sú pre uchádzačov lukratívne. Nižšia atraktivita je výsledkom nižšieho finančného ohodnotenia a požiadavky na nočnú a víkendovú prácu. K tomu treba podľa predsedu Únie potravinárov Daniela Molnára prirátať nepostačujúce počty študentov na stredných potravinárskych školách, spôsobené nepriaznivým nastavením vzdelávacieho systému.

Problém s atraktivitou pracovných pozícií priznáva i riaditeľ Asociácie železničných dopravcov Slovenska (AROS) Patrik Benka. „Ak si nádejný rušňovodič predstavuje, že bude riadiť supermoderný rušeň a potom si v depe sadne do starého stroja, nadšený nebude. To, že mladí absolventi chcú všetko a hneď, by sme však nemali chápať ako drzosť, ale skôr ako príležitosť im to časom ponúknuť,“ zamýšľa sa.

Jedným z faktorov komplikácií s obsadzovaním pracovných pozícií sú predčasné dôchodky, obzvlášť v poľnohospodárstve. Vek pracovníkov v živočíšnej výrobe je pomerne vysoký a riziko predčasného odchodu do dôchodku je preto vyššie ako v iných oblastiach. V dôsledku predčasných odchodov do penzie prišli mnohí producenti hydinového mäsa prakticky zo dňa na deň o 10 až 15 percent zamestnancov.

Odídu silné ročníky

K najsilnejším ročníkom, ktorých príslušníci sú dnes v produktívnom veku, patria ročníky narodené na konci sedemdesiatych a začiatku osemdesiatych rokov. Zamestnávatelia musia počítať s tým, že táto skupina pracovníkov z trhu postupne odíde a s ňou odíde aj potenciál a nezanedbateľné know-how. Zamestnávatelia neočakávajú, že v roku 2025 dôjde k pozitívnemu zvratu. „V roku 2025 očakávame zhoršenie situácie, a to najmä v dôsledku starnutia populácie a pokračujúcej emigrácie kvalifikovaných odborníkov do zahraničia,“ domnieva sa M. Krpelánová. Mnohí kvalifikovaní uchádzači budú naďalej uprednostňovať prácu v zahraničí. Motivuje ich vyššia mzda, lepšie pracovné podmienky a neraz aj zaujímavejšie projekty.

Čoraz väčšou výzvou pre zamestnávateľov v sektoroch s nedostatkovými povolaniami bude prilákať uchádzačov a udržať si ich, a to obzvlášť v prípadoch, keď bude firma musieť zároveň šetriť náklady. Pre takúto firmu bude ešte náročnejšie ponúkať konkurenčné mzdy. „Výdavky zamestnávateľov na personálne náklady neustále rastú. Očakávame, že aj v roku 2025 budú rásť, či už ide o mzdové náklady, alebo benefity, akými sú napríklad rekreačné a športové poukazy,“ konštatuje A. Lasz. Potravinári by mohli situáciu riešiť investíciami do nových technológií s cieľom zvýšiť automatizáciu výroby. Museli by sa však prehrýzť cez vysoké vstupné náklady. M. Krpelánová upozorňuje na ďalšie možnosti, ako zosúladiť potrebu šetriť s obsadzovaním problémových pozícií. Jednou z nich je presunúť interného zamestnanca zo súčasnej pozície na tú, ktorú firma potrebuje obsadiť. Inou alternatívou je poskytnutie stáže študentom vysokých škôl, čím môže firma získať kvalifikovaných odborníkov už v predstihu.

Zamestnávanie cudzincov

Osobitnou otázkou budúceho roka je, ako sa bude vyvíjať situácia so zamestnávaním cudzincov. Desaťtisíce pozícií sa pravdepodobne nepodarí obsadiť slovenskými občanmi. Nedostatok pracovnej sily pritom podčiarkuje aj odchod talentov do zahraničia. Napriek tomu, že podľa skúseností M. Krpelánovej väčšina slovenských firiem uprednostňuje domáceho uchádzača, zamestnávateľské zväzy volajú po rýchlejších zmenách v legislatíve v prospech zrýchlenia migračných procesov. „Podiel cudzincov bude musieť rásť. Bez nich naša ekonomika nie je schopná prosperovať a sú potrební aj z hľadiska udržateľnosti nášho sociálneho systému,“ domnieva sa A. Lasz.

Čo sa zmení

Firmy budú musieť v súvislosti s hľadaním talentov akceptovať zmeny. Zvýši sa tlak na zavádzanie nových benefitov, na optimalizáciu pracovného prostredia a potrebu riešiť otázky age manažmentu. Nastupujúca generácia má totiž neraz diametrálne odlišné očakávania ako staršie ročníky.

Dá sa predpokladať, že firmy budú musieť investovať do HR marketingu viac než doteraz. Odborníci okrem toho očakávajú vyšší dôraz na personalizovaný nábor, v rámci ktorého firmy posudzujú každého kandidáta zvlášť. Nábor bude potrebné zrýchliť a zefektívniť, s čím súvisí aj schopnosť firiem dostatočne rýchlo reagovať na vhodných kandidátov. „Ak v minulosti jeden uchádzač reagoval na jeden pracovný inzerát, dnes reaguje na štyri a viac,“ vysvetľuje M. Krpelánová. V budúcom roku očakáva intenzívnejšie využívanie umelej inteligencie v náborových procesoch. Nové technológie však podľa nej prinášajú isté riziko. Komplikácie sa môžu objaviť v súvislosti s nedostatočnou adaptáciou niektorých skupín uchádzačov. „Na trhu práce cítiť istú nervozitu a obavy spojené práve s technologickými novinkami,“ uvádza expertka.

Článok prevzatý z TREND.sk.

Scroll top