Dve svetové veľmoci zažívajú aktuálne dva rôzne scenáre. Akcie na jednej strane sveta pokračujú vo svojej ziskovej rely, na druhej strane zase testujú dno. Mohutný rast, ktorý v USA odštartoval vlani na jeseň, pretrval aj v januári a index S&P 500 po viac ako dvoch rokoch prekonal svoje doterajšie historické maximum zo začiatku januára 2022.
Opačnú situáciu akciové trhy zažívajú v Číne, kde sa index CSI 300 aktuálne pohybuje najnižšie za posledných päť rokov. Investorov však vystrašil aj index Shanghai Composite, ktorý sa minulý týždeň len v priebehu piatich dní prepadol o 6,2 percenta, čo je jeho najväčší týždenný pokles od októbra 2018.
Vládne regulácie investorov odrádzajú
Dôvodov takéhoto vývoja je podľa expertov hneď niekoľko. Jedným spoločným menovateľom pri pôvode väčšiny problémov sú často prísne regulácie prijímané čínskym autoritatívnym režimom. Tie poriadne zavarili napríklad trhu s nehnuteľnosťami.
Možné dosahy na Slovensko
Ďalší prípadný prepad čínskej ekonomiky by nebol dobrou správou pre Európu vrátane Slovenska.
Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz upozornil, že aj keď priamy vplyv na slovenský priemysel nemusí byť výrazný, treba počítať s určitými nepriamymi dosahmi. Čína ako druhá najväčšia ekonomika sveta zohráva kľúčovú úlohu v globálnych dodávateľských reťazcoch a jej ekonomické problémy by mohli viesť ku globálnemu ekonomickému ochladeniu.
„To by už výraznejšie ovplyvnilo slovenskú ekonomiku, najmä cez obchodné vzťahy s kľúčovými obchodnými partnermi, ako je napríklad Nemecko, ktoré je veľmi dôležité pre slovenský export,“ uviedol Lasz.
Spomalenie ekonomiky v Nemecku, spôsobené problémami v Číne, môže viesť k zníženiu dopytu po slovenských produktoch. Zasiahlo by to slovenský priemysel aj hospodárstvo ako také.
Celý článok na HNonline.sk.