Ako sa stať členom?

Konferenciu otvoril svojím vstupom Milan Kuzma, tajomník RZOVP, ktorý podujatie zároveň aj moderoval. Vo svojom úvodnom slove zhodnotil doterajšiu cestu duálneho vzdelávania, úspechy z hľadiska legislatívy, inštitucionálneho rozvoja a jeho praktickej implementácie. Vyzdvihol pokrok v spolupráci medzi školami, zamestnávateľmi a štátom, pričom zdôraznil potrebu neustáleho posilňovania týchto vzťahov pre zabezpečenie efektivity systému.

Prieskum zamestnávateľov: Realita očami praxe

Nasledovalo vystúpenie Lucie Lednárovej Dítětovej zo spoločnosti TREXIMA Bratislava, ktorá prezentovala výsledky rozsiahleho prieskumu realizovaného medzi zamestnávateľmi zapojenými do systému duálneho vzdelávania. Táto analýza priniesla pohľad na súčasný stav a výzvy, ktorým zamestnávatelia čelia. Zaujímavou, no aj alarmujúcou časťou prezentácie boli údaje od zamestnávateľov, ktorí sa rozhodli nepokračovať v systéme duálneho vzdelávania. Medzi najčastejšie dôvody patrila skutočnosť, že žiaci po ukončení štúdia nezostali pracovať u zamestnávateľa a zlá komunikácia so zákonnými zástupcami žiakov. Častým uvádzaným dôvodom bola aj náročnosť náboru žiakov spôsobená nedostatočným kariérovým poradenstvom na základných školách.

Tieto faktory poukazujú na dôležitosť systematickej práce v oblasti podpory duálneho vzdelávania. Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) si tieto nedostatky uvedomuje a aktívne pracuje na posilňovaní povedomia o výhodách duálneho vzdelávania nielen medzi zamestnávateľmi, ale aj u kariérnych poradcov, rodičov a žiakov.

Ďalší vstup mal Dávid Martinák z Inštitútu vzdelávacej politiky, ktorý predstavil komplexný pohľad na efektívnosť duálneho vzdelávania prostredníctvom konkrétnych čísiel a dát. Analýza bola nesmierne prínosná a poskytla účastníkom dôležité podklady na zhodnotenie celého obdobia. Vstup nielenže zapadol do kontextu konferencie, ale svojou faktografickou hodnotou výrazne obohatil diskusiu o budúcnosti duálneho vzdelávania na Slovensku.

Inšpiratívne príbehy a vízie do budúcnosti

Jednou z najpútavejších častí konferencie bol inšpiratívny príbeh prepájajúci zamestnávateľa, školu a úspešného absolventa. Andrea Tuchyňová zo spoločnosti Schaeffler Kysuce, Ondrej Holienčík zo SOŠ strojnícka v Kysuckom Novom Meste a bývalý žiak Dominik Ploštica, ktorý zostal pracovať na SOŠ strojníckej a sám teraz školí ďalších študentov, ilustrovali, ako môže duálny systém spájať a budovať silné partnerstvá. Tento úžasný príbeh potvrdil význam budovania „firemno-školskej kultúry“, ktorá sa stáva základom úspechu.

Diskusia: Cesty k ďalšiemu rozvoju

Panelová diskusia „10 rokov máme za sebou, ako budeme pokračovať ďalej?“ bola priestorom na stretnutie významných osobností z oblasti vzdelávania, priemyslu a verejnej správy: Slavomír Partila (Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR), Marián Valentovič (Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR), Danica Lehocká (Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR), Stanislav Pravda (Trnavský samosprávny kraj), Tomáš Polačšin (VOLKSWAGEN SLOVAKIA, a.s.), Andrej Hutta (Asociácia zamestnávateľskch zväzov a združení SR), Mário Lelovský (Republiková únia zamestnávateľov). Diskutovali o tom, ako udržať systém duálneho vzdelávania atraktívny pre všetky zapojené strany a ako ho prispôsobiť potrebám moderného pracovného trhu.

Výzvy a budúcnosť duálneho vzdelávania

Duálne vzdelávanie na Slovensku má za sebou prvé desaťročie úspechov, no čelí aj novým výzvam. Tento jedinečný systém, ktorý spája školy, zamestnávateľov a žiakov sa ukázal ako efektívny nástroj na prípravu kvalifikovanej pracovnej sily. Vďaka odhodlaniu všetkých zúčastnených má Slovensko šancu vychovať ďalšie generácie odborníkov, na ktorých môže byť právom hrdé. APZD preto pokračuje v hľadaní riešení a podporuje šírenie osvedčených príkladov dobrej praxe.

Pozrite si video z X. ročníka konferencie:

Scroll top