Akým spôsobom môže zamestnávateľ upraviť poskytovanie podnikového štipendia?
Ak sa zamestnávateľ rozhodne žiakom poskytovať podnikové štipendium, môže nárok naň podmieniť splnením rôznych predpokladov ako napríklad študijný prospech, účasť na praktickom vyučovaní, dobré správanie, aktívny a iniciatívny prístup a pod.
Spôsob a pravidlá poskytovania podnikového štipendia si zamestnávateľ upraví vo vnútornom poriadku praktického vyučovania, s ktorým je povinný oboznámiť všetkých žiakov v duáli.
V akej výške môže zamestnávateľ poskytovať podnikové štipendium?
Zamestnávateľ poskytuje podnikové štipendium mesačne počas školského roka, najviac do výšky štvornásobku sumy životného minima pre zaopatrené neplnoleté dieťa alebo nezaopatrené dieťa (od 1. júla 2024 je to 125,11 €), t. j. do výšky 500,44 € mesačne.
Podnikové štipendium sa odporúča poskytovať bankovým prevodom, najneskôr v posledný pracovný deň mesiaca alebo v termínoch určených na výplatu miezd zamestnancom. Podnikové štipendium sa vypláca vždy za predchádzajúci kalendárny mesiac.
Aké je daňové a odvodové zaťaženie zamestnávateľa?
Zamestnávateľ neplatí odvody do sociálnej poisťovne ani preddavky na zdravotné poistenie. Finančné zabezpečenie žiaka vo forme podnikového štipendia je pre žiaka ako daňovníka pre daň z príjmov fyzickej osoby považované za príjem oslobodený od dane.
Aká je pridaná hodnota podnikového štipendia?
Okrem toho, že podnikové štipendium prispieva k zvýšeniu atraktivity duálneho vzdelávania, zároveň pôsobí motivačne a vedie žiakov k zodpovednému prístupu pri príprave na výkon budúceho povolania.