Už tento rok zrejme uťahovanie opaskov naberie rýchlejšie na obrátkach. Tempo konsolidácie bude ešte vyššie a kabinet bude musieť hľadať ďalšie peniaze na zlepšenie stavu verejných financií. Pôjde o viac ako miliardu eur. Buď vláda zavedie vyššie dane, alebo ušetrí na svojom chode. Nie je vylúčené, že vláda uvalí na podniky na Slovensku ďalšie dane. Odvod by mohli platiť po bankách napríklad aj reťazce. Už teraz sa z podnikateľského sektora ozýva, že vláda by mala šetriť na výdavkovej strane, a nie len brať peniaze firmám.
Vyššie zdanenie nie je jediným problémom, ktoré v tomto období trápia slovenské firmy. Vláda už avizovala, že bude za to, aby minimálna mzda rástla razantnejšie a dokonca by Slovensko mohlo patriť ku krajinám so štvordňovým pracovným týždňom. Práve skracovanie pracovného času sa stalo pre priemyselníkov témou, ktorú jednoznačne odmietajú. „Štvordňový pracovný týždeň v priemyselnej nepretržitej prevádzke je nerealizovateľný,“ tvrdí pre Pravdu Ján Bača, hovorca spoločnosti U. S. Steel Košice, ktorá je najväčším zamestnávateľom na východnom Slovensku.
Už teraz je isté, že vláda prvé dni podnikateľov nepotešila. Viaceré podnikateľské zväzy upozorňujú na zlú situáciu a nedostatočnú pomoc vlády. Aké sú najpálčivejšie problémy v hlavných sektoroch ekonomiky a čo s tým robí vláda? Denník Pravda sa pri príležitosti 100 dní vlády v úrade pozrel na situáciu v hlavných odvetviach ekonomiky.
1. V priemysle nemá kto pracovať
Jednou z najakútnejších výziev slovenského priemyslu je nedostatok pracovnej sily.
„Očakáva sa, že do roku 2025 bude chýbať v priemyselných podnikoch približne 70-tisíc zamestnancov a ďalšie desaťtisíce v súvisiacich odvetviach, ako je doprava a logistika,“ opisuje situáciu v odvetví Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.
Ak nebudú pracovníci, tak hrozí, že vo firmách jednoducho nebude mať kto obsluhovať stroje a tie sa zastavia. Menej vyrobených vecí sa potom odzrkadlí na nižšej produkcii firiem, čo zasa znamená menej financií z firemných daní do rozpočtu. Vláda už síce stihla zareagovať zvýšeným počtom národných víz, ale zahraniční pracovníci sa na Slovensko nehrnú.
V takejto napätej situácii s nedostatkom zamestnancov je podľa priemyselníkov nemysliteľné, aby sa skracovala pracovná doba, pretože by to ešte zvýšilo potrebu ďalších zamestnancov, najmä v odvetviach s nepretržitou prevádzkou, ako je energetika či doprava.
„Takáto radikálna zmena pracovného režimu by z pohľadu celej republiky vyžadovala doplnenie desaťtisícov nových pracovníkov, ktorých nemáme,“ vysvetľuje Lasz.
Zároveň to podľa neho otvára viacero nezodpovedaných otázok. Pýta sa napríklad na to, či by chodili aj deti do školy iba štyri dni. „Pokiaľ nie, ako sa vyrieši rozdiel medzi pracovným týždňom zamestnancov a učiteľov? Podobné problémy bude mať školstvo, zdravotníctvo, priemysel aj doprava,“ hovorí. Teší ho zároveň to, že komunikácia priemyselníkov s vládou sa nateraz uberá konštruktívnym smerom.
„V poslednej dobe sme rozbehli diskusiu a spoluprácu na viacerých dôležitých témach hneď s niekoľkými ministerstvami,“ dodáva.
Pokračovanie článku na Pravda.sk.