Očakávali lepšie podmienky v podnikaní, ale opak sa stal pravdou. Bývalá vláda Eduarda Hegera legislatívu pre biznis nevylepšila. Chaos, aký podnikatelia zažívali v legislatíve za posledné obdobie, bol bezprecedentný.
Chýbali diskusie s odborníkmi, množstvo zákonov sa schválilo v skrátenom legislatívnom konaní, predvídateľnosť bola nulová. Bude v blízkom období lepšie? TREND sa na to zástupov rôznych zväzov spýtal priamo s otázkou. Čo považujete za potrebné zmeniť či upraviť pre podnikateľský sektor v ďalšom období, aby sa firmám fungovalo lepšie? Prinášame ich odpovede.
Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy
Potrebujeme sa dostať na rovnakú štartovaciu čiaru s podnikmi v ostatných európskych krajinách. Naše firmy významne strácajú na konkurencieschopnosti v dôsledku zlých alebo neskorých rozhodnutí vlády. Vidíme to napríklad na nedostatočnej energetickej pomoci.
V minulom roku boli na pomoc firmám s vysokými cenami energií vyčlenené dve miliardy eur. Pomoc (poznámka redakcie: v rámci schémy 2.4. podľa dočasného krízového rámca, určená pre väčšie podniky a tie, ktoré sú náročnejšie na energiu) sa však nerealizovala. Bývalá vláda ju nestihla pripraviť s odkazom, že pomoc spustí dodatočne tento rok.
Aktuálne je jún a avizovaná pomoc sa nekoná a pravdepodobne sa už ani nespustí. A tak kým ostatné európske krajiny prijali určitú národnú ochrannú politiku a svojim podnikom pomohli, slovenské firmy sa k adekvátnej pomoci nedostali. Výsledkom toho je, že mnohé naše podniky buď skrachovali, prestali vyrábať alebo si vyčerpali všetky zdroje na svoj ďalší rozvoj.
Pokiaľ dnes nemajú prostriedky na rozvoj a investície, pretože ich minuli na vysoké účty za energie, len veľmi ťažko budú posúvať svoju výrobu k vyššej produktivite. Tým pádom sa ocitajú na úplne inej štartovacej čiare a v nevýhodnej pozícii v porovnaní s ich priamymi konkurentmi.
Celý článok na TREND.sk.