Ako sa stať členom?

„Francúzi nám preberajú väčšinu našich zákazníkov,“ upozornil nedávno pre HN šéf oravskej huty OFZ Branislav Klocok. Západné krajiny totiž ťažkému priemyslu vyčleňujú viac peňazí. A preto aj Francúzi či Nemci dokážu napriek vyšším mzdovým nákladom vyrobiť rovnaký produkt lacnejšie. Výsledkom je, že domáce závody začínajú ťahať za kratší koniec. S drahými energiami pomáha aj Slovensko. Minulá vláda vyčlenila stovky miliónov eur na zastropovanie taríf či preplácanie faktúr. Pomocnú ruku podal najnovšie aj parlament, ktorý odklepol zmeny v kontroverznom envirofonde. Ten je dôležitý práve pre veľké fabriky. Prvé kroky v novom úrade robí aj šéf hospodárstva Peter Dovhun. Rezort fabrikám odklepol ďalšie finančné záplaty na drahé energie.

Štát spravil kompromis

Po rokovaní s premiérom Ľudovítom Ódorom oznámil Dovhun, že schému pomoci 2.1 predlžujú až do konca septembra. V schéme je 280 miliónov eur najmä pre mále a stredné podniky.

Dôvody treba hľadať v komplikovanejšej schéme 2.4, v ktorej je 600 miliónov eur. Milióny sú tam určené najmä pre veľké fabriky. Podmienka vyplatenia dotácie je pokles či až záporná EBITDA. Mnohým firmám, napriek obavám, EBITDA významne neklesla, a preto si na pomoc nesiahnu. Rezort mal preto urobiť kompromis.

„Ako kompenzáciu ponúklo ministerstvo pokračovanie pomoci 2.1 do konca tohto roka,“ priblížil pre HN generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Ďalším ústupkom podľa neho bolo zníženie tarifných poplatkov, ktoré začali platiť od mája. Schémy pomoci na tento rok by preto mohli vyzerať tak, že podniky, ktoré sa dostali do ťažkostí, by dostali financie z 2.4.

„Z ministerstva hospodárstva sme dostali návrh kalkulačky na výpočet finančnej pomoci podľa pripravovanej výzvy. Aktuálne ju pripomienkujeme a konzultujeme s členskou základňou,“ dodal Lasz.

Balík 2.1. by, naopak, pomohol firmám, ktoré mali vlani úspešné hospodárenie, no energie im spôsobili škrt cez rozpočet.

Celý článok na HNonline.sk.

Scroll top