Ceny energií boli niekoľko mesiacov top problém. Podpísali sa pod vypnuté pece v žiarskom Slovalcu a k utlmovaniu výroby boli nútení pristúpiť aj ďalší hráči. Situácia sa však po novom roku otočila a energie na trhoch zažívajú konečne stabilizáciu. Európske zásobníky plynu sú nadpriemerne naplnené a v najbližších mesiacoch nehrozí priemyselníkom nedostatok komodity. Napriek tomu si firmy ešte nemôžu vydýchnuť. Karty miešajú zelené pravidlá Bruselu a predražovanie emisií.
Veľkí hráči hovoria o bremene
Jedna kvóta oprávňuje producenta vypustiť tonu týchto látok. Ceny emisných povoleniek vlani v lete pre vojnu vyleteli až na 100 eur, aby neskôr s obavami o budúcnosť európskych fabrík klesli na 60 eur. Teraz však opäť preťali stoeurovú métu. Financie z predaja u nás smerujú do envirofondu, z ktorého sa financujú zelené riešenia a časť prostriedkov sa pre tieto firmy vráti späť. No podnikatelia roky upozorňujú na nedostatočné kompenzácie.
Za zdražovaním je paradox
Asociácia priemyselných zväzov a dopravy dodáva, že systém spôsobuje nášmu priemyslu dva zásadné problémy, ktoré rastúce ceny povoleniek ešte znásobujú.
„Tým prvým je, že vytláča preč zo Slovenska vysoko energeticky náročný priemysel. Hoci sú ceny kvót nastavené jednotne pre všetky štáty Únie, výšku vratky poplatku si stanovuje každý členský štát sám,“ vysvetľuje generálny sekretár asociácie Andrej Lasz s tým, že Slovensko sa aktuálne, v čase energetickej krízy, chystá do priemyslu vrátiť necelých 1,6 milióna eur, čo predstavuje zhruba len 0,5 percenta z príjmov envirofondu. Ide tak o historicky najnižšie kompenzácie.
Spoločnosti preto stoja pred nepopulárnou otázkou zdražovania. No podľa Lasza premietnuť zvýšené náklady firiem do ceny výrobkov nie je jednoduché. Časť firiem je schopná preniesť zvýšené náklady na spotrebiteľa, čo vidíme aj na aktuálnej inflácii.
„Druhým typom sú spoločnosti, ktoré majú zakontrahované dodávky celosvetovo. Aj tie sa snažia o zmenu kontraktov a zapracovanie nákladov do cien, no nevedia to urobiť zo dňa na deň,“ poukázal.
Celý článok nájdete na HNonline.sk/finweb.